Проблемите на изпадналата във фалит британска компания Thomas Cook датират от месеци. Туроператорът имаше голям ликвиден проблем. Трябваше да се използват по-стриктно сроковете за плащане. В близките месеци ще се разбере в какъв размер ще бъдат загубите. Така коментира казуса в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria Димитър Попов, член на управителния съвет на Асоциация на българските туристически туроператори и туристически агенти (АБТТА).
Той посочи, че като цяло конюнктурата сред туристическите компании не е особено благоприятна.
В резултат на презастрояването и свръхпредлагането на леглова база наши хотелиери са притиснати до стената и са принудени да приемат клаузи с такова плащане, каза той.
"Българските хотели ще са големите губещи от фалита на Thomas Cook. Хотелиерите могат да бъдат обезщетени за тези нощувки от момента на фалита до момента на заминаване”, коментира Попов.
Според него Министерството на туризма в България отдавна трябваше да информира бранша за рисковете и да се вземат превантивни мерки.
Според него печелившите компании ще се отделят и ще започнат да оперират както досега.
Попов определи, че цената на горивата, както и Brexit и топлото лято в Северна Европа са били факторите, които са допринесли за влошената конюнктура на пазара при туристическите компании.
"Пазарът става фрагментиран и всички туроператори започват да търсят различни ниши, за да оцелеят. Велотуризмът, например, отчита 30% ръст в световен план през 2017-2018 г.”, отчете експертът и обясни, че конкуренцията между нискотарифните превозвачи става все по-силна, а цените зависят най-вече от цената на горивото.
Вижте целия разговор във видео материала!


Какво ще бъде времето в неделя?
Окрадоха английските футболни национали
Стотици варненци остават без вода днес
Нора Недкова съди Марк Зукърбърг
Експерти: Нужна е нова стратегия относно пътната безопасност
Anthropic блокира най-новите AI модели след забрана от САЩ
Ограничаването на имиграцията не е решението за Швейцария
Ще има ли нов референдум за Брекзит
Какво може да ни каже Световното първенство по футбол за финансите
Сделката САЩ-Иран се основава на рискован план за последователни награди
Льо Ман: Какво трябва да знаете за най-великото автомобилно състезание?
Lexus пусна дезодорант за крака в автомобила
Как Mercedes превърна S-Class в най-бързия седан на света
Новият спортист на Denza e с мощ от 1582 к.с., но тежи колкото BMW X5
BMW показа бъдещето на M3
Село Студенец - от детската глъчка към тъжния край на забравата
БСК за цените: "Кошницата" няма да ги свали, санкциите са прекомерни
Все по-често деца дават сигнали, че родителите им се друсат с дрога
Как устройствата увреждат психиката и мозъка ни?
Кола се заби в бетонна стена на пътя Симитли - Разлог